سریال گیله وا: بازیگران و هر آنچه باید درباره آن بدانید

سریال گیله وا: بازیگران و هر آنچه باید درباره آن بدانید

سریال گیله وا از روز پنج شنبه 9 آبان پخش خود را در شبكه سه سیما آغاز کرد و بخشی از فضای قصه آن در گیلان و در شهرستان‌های سیاهكل و كیاشهر می‌گذرد. البته بخش‌هایی از گیله‌وا هم در تهران ضبط شده است.

حال با خواندن این چند جمله ممكن است این سؤال برایتان شكل بگیرد كه موضوع و سوژه این سریال تازه شبكه سه كه محصول مركز فیلم و سریال سازمان هنری رسانه‌ای اوج است، درباره چیست؟ باید گفت كه اردلان عاشوری نویسنده و كارگردان سریال گیله وا تلاش كرده فیلمنامه‌ای با نگاهی عاطفی به زندگی مردم شمال ایران بنویسد و موضوع عاشقانه را در بستر اتفاقات تاریخی سال 1297 روایت كند.

او در این سریال روایتگر سبك زندگی و روابط اجتماعی و عاطفی مردم ایران و نقش انگلستان در امور داخلی كشور در صد سال گذشته است.  از بازیگران اصلی این مینی سریال می‌توان به حمیدرضا پگاه، ستاره اسكندری، امیرحسین صدیق، مهدی زمین‌پرداز، امیرحسین هاشمی، مهران رجبی و پریا مردانیان اشاره كرد. از نكات قابل توجه این سریال ایفای نقش میرزا كوچك‌خان جنگلی توسط بهروز شعیبی است.

كارگردان در بخش‌هایی از قصه به كارهای ارزشمند و انسانی میرزا كوچك‌خان جنگلی پرداخته است كه ادای دین به اوست. همچنین حسین توشه، علی عطایی، ستاره حسینی، حدیث نیكرو، برت جان‌كورن، استوارت دنیسون، امیر حامد، سینا محمدی‌فر و ماهك خرسندی به نقش‌آفرینی در این مینی‌ سریال پرداخته‌اند. امیر بنان هم تهیه‌كنندگی این اثر را به عهده دارد.

اردلان عاشوری کارگردان سریال گیله وا

اردلان عاشوری کارگردان سریال گیله وا

 اردلان عاشوری نویسنده، كارگردان و مستندساز در نخستین تجربه سریال‌سازی‌اش داستانی عاشقانه را در بطن این رویداد دستمایه سریال خود قرار داده و مجموعه‌ای به نام «گیله‌وا» را تولید كرده است. وی درباره شكل‌گیری قصه این مجموعه به جام‌جم می‌گوید: در ابتدا هدفم این بود كه سریالی درباره ماجرای قحطی بزرگ ایران كه بین سال‌های 1296 تا 1298 اتفاق افتاده بود، بنویسم، اما با توجه به این‌كه ماجرا تلخ و آزاردهنده بود و ممكن بود كام مردم با تماشای چنین اثری آن هم در تلویزیون كه مخاطب چندین میلیونی دارد، تلخ شود، به‌ همین دلیل تصمیم گرفتم داستانی عاشقانه را در قصه روایت كنم كه مردم از تماشای سریال لذت ببرند و اذیت نشوند.

وی ادامه می‌دهد: نگارش نسخه اول فیلمنامه سه سال طول كشید كه خودم نوشتم و تحقیقات كار را به تنهایی انجام دادم. در حین نگارش با مشاوران تاریخی صحبت می‌كردم. در هنگام پیش‌تولید هم آقای حسین تراب‌نژاد بازنویسی انجام دادند.

تعداد قسمت و بازیگران خارجی

عاشوری در پاسخ به این سؤال كه چرا تعداد قسمت‌های این سریال را بیشتر از هفت قسمت نكردید؟ توضیح می‌دهد: اتفاقا این ایده مطرح شد كه سریال 13 یا 26 قسمت شود، اما خودم احساس كردم قصه ظرفیت این تعداد قسمت را ندارد. البته دوستانی هستند كه داستان را به حاشیه می‌كشانند تا سریال را طولانی كنند، اما من دوست ندارم و علاقه‌مند هستم كاری شسته و رفته به مردم تحویل بدهیم و از حاشیه دور بمانیم.

این كارگردان درباره انتخاب برت جان كورن و استوارت دنیسون كه بازیگران خارجی سریال هستند، می‌گوید: برت جان كورن بازیگر هلندی است كه نقش یك سرباز محوری روس را در سریال بازی می‌كند و استوارت دنیسون هم انگلیسی الاصل است و نقش یك افسر انگلیسی را ایفا كرده است. زمان زیادی برای انتخاب بازیگران خارجی گذاشتیم و از كسانی استفاده كردیم كه به ایران آمده بودند. چون می‌خواستیم چهره‌های سریال برای مخاطب ملموس باشد و بدانند زمان زیادی گذاشتیم و بی توجه به این موضوع نبودیم. به گفته عاشوری، حمیدرضا پگاه در این سریال نقش محمودخان را بازی می‌كند كه پدر یكی از شخصیت اصلی سریال هست و نقش همسر او را ستاره اسكندری بازی می‌كند.

ستاره حسینی و ایفاگر نقش ماه بانو

ستاره حسینی و ایفاگر نقش ماه بانو

ستاره حسینی، بازیگر نقش ماه بانو در سریال گیله‌وا درباره حضورش در این سریال می‌گوید: در این سریال نقش ماه بانو را بازی می‌كنم كه با این‌كه زیاد نیست، اما به گونه‌ای است كه به یاد مخاطب می‌ماند. ماه بانو دختری ساده و روستایی است و با سایر نقش‌هایی كه تابه‌ حال بازی كرده‌ام تفاوت داشت. من تاکنون نقش دختری روستایی را كه خیلی از خودم دور باشد تجربه نكرده بودم و از این تجربه جدید استقبال كردم.

گروه بازیگران و پشت صحنه این كار هم عالی بودند. ضمن این‌كه قصه را هم دوست داشتم به همین دلیل بازی در این نقش را پذیرفتم. وی ادامه می‌دهد: قصه عاشقانه سریال گیله‌وا را خیلی دوست دارم. شبیه این داستان را در سریال‌ها و فیلم‌ها ندیده بودم و برایم جذاب بود. امیدوارم همه مخاطبان این سریال را دنبال كنند و آن را دوست داشته باشند. كار با آقای عاشوری كارگردان هم خیلی لذتبخش بود، چون بسیار با انگیزه كار می‌كرد و تعامل خوبی داشت.

امیرحسین هاشمی در نقشی متفاوت

امیرحسین هاشمی در نقشی متفاوت

امیرحسین هاشمی، بازیگر نقش احمد در سریال گیله‌وا معتقد است بازی در نقش اصلی این مجموعه و تجربه یك نقش متفاوت، برایش جذاب بوده است. وی كه با فیلم‌های محمدحسین مهدویان به سینمای ایران معرفی شده و در «ایستاده در غبار»، «لاتاری» و «رد خون» نقش مكمل داشته است، در سریال گیله‌وا این فرصت را پیدا كرده كه نقش جوان اصلی را بازی كند. جوانی كه صد سال پیش از دل یك رابطه عاطفی به دنیایی بزرگ‌تر پا می‌گذارد و جنگ و قحطی، بستری می‌شود تا قهرمانی را تجربه كند.

این بازیگر عنوان می‌كند: از نظر من، احمد شخصیتی است كه واكنش‌های متفاوتی در بیننده ایجاد می‌كند. به عنوان مثال بعضی كارهایش منطقی نیست و به مشكلات اضافه می‌كند. اما اگر او را بشناسیم، متوجه می‌شویم كه در مسیر قصه، احمد از شخصیتی كه بوده فاصله می‌گیرد و به جوان دیگری تبدیل می‌شود. علاوه بر آن با این‌كه كارگردان جوان بود، اما تعامل بسیار خوبی در كار ایجاد كرده بود و همه با علاقه كار  می‌كردند.

حدیث نیکرو بازیگر سریال گیله وا

حدیث نیکرو بازیگر سریال گیله وا

حدیث نیكرو یكی از بازیگرانی است كه در شمال كشور مشغول فعالیت بازیگری است و در سریال گیله‌وا نقش زنی روستایی را دارد. وی درباره حضورش در این سریال می‌گوید: مشغول بازی در یك تله‌فیلم بودم كه متوجه شدم برای سریال گیله‌وا به دنبال بازیگر هستند و تست بازیگری می‌گیرند. عكسم را برای گروه فرستادم و چون سابقه بازیگری داشتم برای بازی در این سریال انتخاب شدم. از آن‌جایی كه در شمال كشور زندگی می‌كنم بارها در مورد میرزا كوچك‌خان و نهضت جنگل روایت‌هایی را شنیده و خوانده بودم. خوشحالم در سریال گیله‌وا بازی كردم.

بهروز شعیبی در لباس میرزا كوچك‌خان جنگلی

بهروز شعیبی در لباس میرزا كوچك‌خان جنگلی

به گفته كارگردان، میرزا كوچك‌خان جنگلی در زمان قحطی كارهای ارزنده‌ای انجام داده بود و مردم زیادی كه از جاهای مختلف به رشت پناه آورده بودند، اسكان داد تا از این طریق جان مردم را نجات بدهد. وی ادامه می‌دهد: بخشی از سریال به خدمات ارزنده میرزا كوچك‌خان جنگلی اختصاص دارد كه با انگلیسی‌ها جنگ كرد و هوشمندانه مردم را در زمان قحطی ساماندهی كرد. برای این نقش، اولین گزینه مان بهروز شعیبی بود. او سابقه درخشانی در بازیگری و كارگردانی دارد و بهترین انتخاب برای این نقش بود. ضمن این‌كه بهروز شعیبی برای مخاطب چهره محبوب و دوست‌داشتنی است، به همین دلیل نقش را به او سپردیم. امیدواریم مخاطب از تماشای سریال لذت ببرد.

ستاره اسکندری در سریال گیله وا

ستاره اسکندری در سریال گیله وا

ستاره اسكندری، بازیگر سریال گیله‌وا درباره حضورش در سریال گیله‌وا می‌گوید: چند سال گذشته سعی كردم كمتر در تلویزیون فعالیت داشته باشم، كیفیت بیشتر فیلمنامه‌ها و شرایط تولید مطابق معیارهای من نبود. گیله‌وا از جنس كارهایی بود كه آن را دوست داشتم. یك روایت تاریخی در بستر داستان عاشقانه داشت. میرزا كوچك‌خان از شخصیت‌های تاریخی محبوب من است و در گیله‌وا به او توجه شده است. فیلمنامه را دوست داشتم.

نقش من در فیلمنامه مكمل است اما آن را با عشق پذیرفتم. گیله‌وا فضایی متفاوت از نظر لوكیشن و تاریخ داشت كه برایم جذاب بود. وی ادامه می‌دهد: من در این سریال گویش ندارم، لحن دارم تا شخصیت سرور به عنوان زنی گیلانی برای بیننده باورپذیر شود؛ ضمن این‌كه من مطالعه درباره تاریخ معاصر را دوست دارم، درباره تاریخ مشروطه به بعد هم مطالعاتی دارم. خیلی دوست داشتم در یك كار مربوط به تاریخ معاصر حضور داشته باشم به شرطی كه در آن تحریف اتفاق نیفتد.

منبع: جام جم

پیشنهاد: بیوگرافی تمام بازیگران سریال گیله وا + عکس

برای امتیاز دادن به این مطلب کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *