زمان پخش و بازیگران سریال مدار صفر درجه + خلاصه داستان و تصاویر

زمان پخش و بازیگران سریال مدار صفر درجه + خلاصه داستان

زمان پخش و بازیگران سریال مدار صفر درجه + خلاصه داستان و تصاویر

به بهانه بازپخش سریال مدار صفر درجه به کارگردانی حسن فتحی از شبکه یک سیما، در این بخش قصد داریم به زمان پخش، خلاصه داستان و معرفی بازیگران سریال مدار صفر درجه با هنرنمایی شهاب حسینی بپردازیم.

با ما همراه باشید…

مجموعه تلویزیونی مدار صفر درجه به کارگردانی حسن فتحی و تهیه کنندگی حسن بشکوفه ساخته شده و برای اولین بار در سال 1387  در 30 قسمت به روی آنتن شبکه یک سیما رفت. این سریال که چندین بار از شبکه‌های مختلف تلویزیون پخش شده، بار دیگر از دهم شهریور ماه از شبکه یک سیما به روی آنتن رفته است.

حسن فتحی زمان تولید این سریال درباره انگیزه ساخت «مدار صفر درجه» گفته بود که در سال ۲۰۰۲ به طور تصادفی مصاحبه‌ای از احسان نراقی، مشاور دبیر کل وقت یونسکو را در ماهنامه‌ای خوانده که احسان نراقی در این مصاحبه گفته بود که ما اسنادی داریم که ثابت می‌کند ما ایرانی‌ها در جنگ جهانی دوم از طریق سفارت‌خانه‌هایمان جان صدها شهروند یهودی که قرار بود به اردوگاه‌های کار اجباری بروند را نجات داده‌ایم. فتحی اضافه کرده بود که دو هفته بعد از این جریان و رسیدن او از چنین سوژه‌ای به یک داستان درام عاشقانه، از طرف شبکه اول سیما برای ساخت یک سریال عربی به او پیشنهاد کار شد اما قبول نکرده و طرحی که در ذهنش بوده را مطرح کرده است.

حسن فتحی برای نگارش فیلمنامه‌ این سریال به مدت ۶ ماه روزی ۷ الی ۸ ساعت درگیر تحقیقات تاریخی ـ اجتماعی بوده است. سپس تصویربرداری سریال «مدار صفر درجه» با مدیریت مرتضی پور صمدی از زمستان ۸۳ آغاز شد و پس از انجام مراحل مختلف تصویربرداری در نقاط مختلف ایران و کشورهای مجارستان و فرانسه، در بهار ۸۵ به پایان رسید.

داستان سریال مدار صفر درجه

داستان سریال مدار صفر درجه

این سریال ماجرای سفر دانشجویی ایرانی به نام حبیب پارسا (شهاب حسینی) به فرانسه- به خاطر تحصیل در رشتهٔ فلسفه در دانشگاه پاریس – را نشان می‌دهد. ماجرا بر بستر جنگ جهانی دوم و شکل گرفتن صهیونیزم و تسلط تدریجی بر فلسطین می‌گذرد که طبیعتاً فضای داستان متأثر از این واقعه مهم تاریخی است. در زمان اعزام دانشجویان ایرانی به فرانسه و همچنین تحصیل آنها در دانشگاه پاریس، جنگ جهانی دوم نیز در حال آغاز است. حبیب پارسا در دانشگاه با دختری یهودی به نام سارا استروک (ناتالی متی) آشنا می‌شود که اوایل، در کلاس با یکدیگر به مخالفت می‌پردازند که تدریجاً این مخالفت و سرکشی به عشق و تمایل بین این دو نفر مبدل می‌شود.

ترور یهودیان به دست صهیونیست‌ها در ایران و اروپا و دنبال کردن سرنوشت دانشجویی ایرانی در فرانسه و رابطه عاطفی او با دانشجویی یهودی با سلسله حوادثی به یکدیگر مرتبط می‌شوند. به دنبال فتح پاریستوسط آلمان نازی، جان سارا آستروک و خانواده‌اش نیز به خطر می‌افتد زیرا دولت آلمان با یهودیان مخالف است؛ و پس از این وقایع مشکلات فراوانی برای حبیب که پس از مدتی به ایران بازمی‌گردد روی می‌دهد درحالی که از پی خواسته او سارا آستروک و مادرش نیز به تهران آمده بودند؛ (زیرا جانشان در پاریس به خطر افتاده بود) و حبیب مجدداً دو بار دستگیر می‌شود (به اتهام ربودن گذرنامه).

پس از آزادی وی از زندان شهربانی و رخ دادن اتفاقاتی از جمله کشته شدن چند نفر مثل سرگرد فتّاحی و خواهر حبیب، در آخر ماجرا سارا عمویش را که در تخت جمشید قصد قتل حبیب را داشت به قتل می‌رساند و حبیب پارسا دوباره به زندان می‌افتد؛ ولی در آخر پس از رهایی از زندان به معشوق خود می‌رسد که آخرین سکانس سریال است.

اسامی بازیگران سریال مدار صفر درجه

اسامی بازیگران سریال مدار صفر درجه

 • شهاب حسینی در نقش حبیب پارسا
 •  ناتالی متی در نقش سارا آستروک
 •  رویا تیموریان در نقش مادر حبیب
 •  مسعود رایگان در نقش پدر حبیب
 •  پیر داغر در نقش سرگرد بهروز فتاحی
 •  لعیا زنگنه در نقش زینت‌الملوک جهانبانی
 •  آتنه فقیه‌نصیری در نقش سعیده پارسا
 •  احمد ساعتچیان در نقش محسن مظفر
 • پیام دهکردی در نقش سردار احتشام
 •  ایرج راد در نقش جهانگیر همایون‌پناه
 •  رحیم نوروزی در نقش تقی نواده
 •  علی قربان‌زاده در نقش اردشیر توکلی

شهاب حسینی در سریال مدار صفر درجه

شهاب حسینی در سریال مدار صفر درجه

شهاب حسینی در زمان پخش این سریال درباره ایفای نقش خود در سریال «مدار صفر درجه» به ایسنا گفته بود که اغلب بازیگران «مدار صفر درجه» به ویژه هنرپیشگان ایرانی، روی این نکته تاکید داشتند که نقش‌هایشان را زندگی کنند. وقتی قرار شد که در نقش‌های خود زندگی کنند، دیالوگ‌های این سریال سختی‌اش را برایشان از دست داد.

او در زمینه‌ی چگونگی برقراری تعامل با بازیگران خارجی «مدار صفر درجه» بیان کرده بود که هنگام تمرین نکاتی که از نظر مفهومی و معنایی مهم بود را با هم هماهنگ می‌کردند و با اشرافی که روی فیلمنامه به وجود می‌آمد، در مقابل هم ایفای نقش می‌کردند.

شهاب حسینی همچنین یادآور شده بود که تا حدودی برای رسیدن به این نقش (حبیب) مطالعه کرده است و حسن فتحی یکی ـ دو کتاب را به او معرفی کرد.

این بازیگر تاکید کرده بود که حبیب بهانه‌ای است برای به تصویر کشیدن شدن نوعی تفکر و اندیشه که در زندگی و تاریخ ما بسیاری ریشه‌دار است؛ بنابراین روی این نقش تمرکزی وجود ندارد البته او از خاستگاه مذهبی خاص است و فردی با سطح سواد و معلوماتی مطلوب محسوب می‌شود.

ناتالی متی بازیگر فرانسوی سریال مدار صفر درجه

ناتالی متی بازیگر فرانسوی سریال مدار صفر درجه

«ناتالی متی»، بازیگر فرانسوی سریال «مدار صفر درجه» درباره نحوه انتخابش چنین توضیح داده است: «کاملاً اتفاقی بود. من پیش از بازی در سریال «مدار صفر درجه» به ایران آمده بودم تا در طرح دیگری به ایفای نقش بپردازم، اما به دلایلی این امکان به وجود نیامد، به دلایلی مانند مشکلات زمانی و این طور مسائل. مدتی از این ماجرا گذشته بود که به وسیله عبدالله اسکندری (طراح چهره پردازی سینما) به گروه سازنده سریال معرفی شده بودم.

بنابراین وقتی که حسن فتحی، ایرج رامین فر و همکاران دیگر برای دیدن لوکیشن های سریال و انتخاب بازیگر به پاریس آمده بودند با آنها آشنا شدم و همه چیز آنقدر با سرعت گذشت که متوجه نشدم دوباره در ایران هستم و خودم را در تهران پیدا کردم.

عکس بازیگران سریال مدار صفر درجه

پیر داغر بازیگر لبنانی سریال مدار صفر درجه

پیر داغر بازیگر لبنانی سریال مدار صفر درجه

پیر داغر، بازیگر لبنانی سریال «مدار صفر درجه» هم گفته است: من ۲ سال پیش از شروع کار در سریال «مدار صفر درجه» با آقای فتحی آشنا شده بودم. او پیش از این سریال برای ساخت یک فیلم ویدئویی ـ سینمایی به نام «رؤیاهایت را به خاطر بسپار» به بیروت آمده بود و من به همراه نادی ابراهیم (بازیگر نقش تئودور در سریال مدار صفر درجه) با فتحی همکاری کرده بودیم.

او همان زمان به من گفت در حال نوشتن یک سریال تاریخی است، بعد که به ایران برگشت با یکدیگر در تماس بودیم و وقتی کار شروع شد، برای بازی در نقش «سرگرد فتاحی» به ایران دعوت شدم.

زمان پخش و بازیگران سریال مدار صفر درجه + خلاصه داستان و تصاویر

دوبلورها

برخی دوبلورها در این سریال به جای بازیگران مدار صفر درجه صحبت کرده بودند؛ در همین راستا بهرام زند، مدیر دوبلاژ در گفت‌وگویی  بیان کرده بود که در این مجموعه حدود ۶۰ گوینده به جای هنرپیشگان داخلی و خارجی گویندگی کرده بودند.

بهرام زند که خود در این مجموعه گویندگی کرده، از پرویز بهرام، احمد رسول‌زاده، فهمیه راستکار، مریم شیرزاد، ناصر طهماسب، ناصر نظامی، حمید منوچهری، جواد بازیاران، تورج مهرزادیان، کسری کیانی، صادق ماهرو، ناصر احمدی، کتایون اعظمی، مهتاب عسگری، اعظم‌السادات دلیری، علی همت مومیوند، میرطاهر مظلومی، مینا حبیلی، مینا شجاع، بهمن هاشمی و امیر جوشقانی به عنوان دوبلورهای این سریال نام برده بود.

البته هنرپیشگانی چون مسعود رایگان، رویا تیموریان، آتنه فقیه نصیری، لعیا زنگنه، شهاب حسینی، فرخ نعمتی، صدرالدین شجره و ساعتچیان به جای خود صحبت کرده بودند.

زمان پخش و بازیگران سریال مدار صفر درجه + خلاصه داستان و تصاویر

زمان پخش سریال

 سریال مدار صفر درجه به جز روزهای پنجشنبه و جمعه حوالی ساعت 17  از شبکه یک پخش می شود و ساعت 2 بامداد روز بعد بازپخش می شود.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *