روز دانشجو 99 | تاریخ دقیق روز دانشجو در تقویم سال 1399 + علت نامگذاری

برای امتیاز دادن به این مطلب کلیک کنید!

روز دانشجو 99 | تاریخ دقیق روز دانشجو در تقویم سال 1399 + علت نامگذاری

تاریخ دقیق روز دانشجو در تقویم سال 99 و علت نامگذاری این روز را در این بخش از مجله اینترنتی پیک نت می خوانید.

روز دانشجو در تقویم سال 99

16 آذر در تقویم رسمی کشورمان به عنوان روز دانشجو نامگذاری شده است.

تاریخ دقیق روز دانشجو در سال 1399

روز یکشنبه 16 آذر ماه سال 1399
20 ربیع الثانی سال 1442
6 دسامبر سال 2020

علت نامگذاری

۱۶ آذر در کشورمان روز دانشجو نامگذاری شده؛ در واقع این روز، به یاد ۳ دانشجویی است که در اعتراض به دیدار رسمی نیکسون معاون رئیس جمهور آمریکا با شاه پهلوی  آنهم چندی پس از کودتای ننگین آمریکایی ۲۸ مرداد، توسط رژیم ستمشاهی به شهادت رسیدند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اساتید و دانشجویان در دانشگاه علم و صنعت در روز ۲۴ آذرماه سال ۸۷ تاریخچه‌ای از این واقعه بیان کردند.

ایشان فرمودند: «جالب است توجه کنید که ۱۶ آذر در سال ۳۲ که در آن سه نفر دانشجو به خاک و خون غلتیدند، تقریباً چهار ماه بعد از ۲۸ مرداد اتفاق افتاده؛ یعنی بعد از کودتای ۲۸ مرداد و آن اختناق عجیب – سرکوب عجیب همه ی نیروها و سکوت همه – ناگهان به وسیله ی دانشجویان در دانشگاه تهران یک انفجار در فضا و در محیط به وجود می آید. چرا؟ چون نیکسون که آن وقت معاون رئیس جمهور آمریکا بود، آمد ایران.

به عنوان اعتراض به آمریکا، به عنوان اعتراض به نیکسون که عامل کودتای ۲۸ مرداد بودند، این دانشجوها در محیط دانشگاه اعتصاب و تظاهرات می کنند، که البته با سرکوب مواجه می شوند و سه نفرشان هم کشته می شوند. حالا ۱۶ آذر در همه ی سالها، با این مختصات باید شناخته شود. ۱۶ آذر مال دانشجوی ضد نیکسون است، دانشجوی ضد آمریکاست، دانشجوی ضد سلطه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.