سوم رجب چه روزی است

5/5 - (1 امتیاز)

سوم رجب چه روزی است

سوم رجب چه روزی و در تقویم کشورمان چند شنبه است؟

در این روز علی بن محمد مشهور به امام هادی یا امام علی النقی، دهمین امام شیعیان و فرزند امام جواد (ع)  به شهادت رسید.

سوم رجب در تقویم رسمی کشورمان در سال 1400، روز شنبه 16 بهمن است.

سوم رجب چه روزی است

سوم رجب، سالروز شهادت حضرت امام علی النقی (ع) از نوادگان پاک رسول گرامی اسلام (ص) است.

آن حضرت در سال ۲۱۲ هجری قمری در نزدیک شهر مدینه به دنیا آمد و تحت راهنمایی‌ های پدر بزرگوارش امام جواد (علیه السلام) قرار گرفت.

ایشان بعد از رحلت پدر، عهده دار امامت و رهبری جامعه اسلامی شد.

یکی از القاب مشهور امام علی النقی (ع) – «هادی» به معنای هدایت کننده بود.

امام هادی (ع) در معرفی سیمای تابناک اسلام راستین تلاش بسیار کرد. یکى از کارهاى مهم امام هادى (ع) حفظ خطّ فکرى و فرهنگى تشیُّع و جلوگیرى از القائات مخالفان بود.

این کار نیاز به تربیت شاگردان برجسته و تشکیل حوزه علمیه و تدریس فقه و عقاید اصول اسلامى داشت که در عصر امام على النقى (ع) نیز ادامه یافت.

آن حضرت شاگردان برجسته اى همچون حضرت عبدالعظیم حسنى، ابن سِکیّت اهوازى، اسماعیل بن مهران، ابوهاشم جعفرى و جعفر بن سهیل را تربیت کرد و حوزه علمى فعال و پرتلاشى به وجود آورد.

امام علي النقی (ع) به مدت يازده سال در سامرا (پايتخت عباسيان) و در محله عسكر (منطقه مسكونی نظاميان) به حالت تبعيد، زندگی نمود و در اين مدت، تحت مراقبت و نظارت دستگاه امنيتی خلافت قرار داشت و از تماس با دوستان و ياران خويش محروم بود.

حضرت امام على النقى الهادى (ع) پس از حدود چهل و دو سال زندگى و سى و سه سال امامت، در سوم رجب سال ۲۵۴ هجرى قمرى بر اثر زهرى که با دسیسه ى مُعتز (سیزدهمین خلیفه عباسى) توسط معتمد عباسى به ایشان خوراندند، به شهادت رسید و آن امام بزرگوار را در شهر سامرا، به خاک سپردند.

پیشنهاد: متن تسلیت شهادت امام هادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.