فرهنگ و هنر

بازیگران سریال دلیران تنگستان + عکس و داستان

5/5 - (1 امتیاز)
بازیگران سریال دلیران تنگستان + عکس و داستان

سریال دلیران تنگستان یکی از مجموعه های قدیمی تلویزیون به کارگردانی همایون شهنواز است که ساخت و نمایش آن پیش از انقلاب صورت گرفته است. به همین دلیل بیشتر بازیگران آن در قید حیات نیستند و اگر هم باشند، دیگر در سینما و تلویزیون فعالیتی ندارند.

بازیگران سریال دلیران تنگستان + عکس و داستان

«دلیران تنگستان»، عنوان مجموعه تلویزیونی ایرانی به کارگردانی زنده یاد همایون شهنواز و تهیه کنندگی ملک ساسان ویسی است که در سال 1354 تولید گردید و یکی از سریال های ماندگار تلویزیون محسوب می شود.

نگارش فیلمنامه این سریال در 14 قسمت بر عهده همایون شهنواز بوده است که برداشتی آزاد از کتاب «دلیران تنگستانی» نوشته «محمدحسین رکن‌ زاده آدمیت» می باشد.

سریال دلیران تنگستان دو بخش تاریخی را تحت پوشش قرار می‌ دهد؛ ابتدا به دوره کوتاه مبارزات «احمد تنگستانی» و چند سال بعد، به ادامه‌ دهنده راه او، «رئیس‌ علی دلواری» می‌ پردازد.

تصویربرداری این سریال در بوشهر، منطقهٔ تنگستان شامل اهرم، چغادک، تنگک، بندر سیراف (طاهری)، ده سولقان، شیراز و تهران و ده کمپ انجام شده است.

خلاصه داستان

انگلستان به بهانه محاصره هرات، به جنوب ایران حمله می‌ کند. «احمد تنگستانی» به همراه ۳۰۰ نفر دلاور، در قلعه‌ای ویران، به دفاع از ایران می‌ پردازند.

دو انگلیسی به دست مردم قطعه قطعه می‌ شوند و دولت انگلیس به خونخواهی آنان، از آب و خشکی به مردم جنوب حمله می‌ کند. «رئیس‌ علی دلواری»، مردم دلوار و تنگستان را متشکل و مسلح می‌ کند و به دفاع از خاک میهن در مقابل تجاوز بیگانگان می‌ پردازد.

اسامی بازیگران سریال دلیران تنگستان

اسامی بازیگران سریال دلیران تنگستان

نام بازیگراننقش آنها
محمود جوهریرئیس علی دلواری
ولی شیراندامیدریا بیگی
کامران نوزادشیخ حسین خان
منوچهر آذریواسموس
هایگاز استپانیانچیک
غلامحسین نقشینهمجتهد
شهروز رامتینخالو حسین دشتی
منوچهر فریدموقرالدوله حاکم
هدایت الله نویدحاج محمد دشتی
محمد ابهریمیرزا علی کازرونی
علی اکبر جهانبخشزائر خضرخان
منوچهر حامدیسلطان اخگر
گئورگ نوباریانتلگرافچی
یدالله کفائی محمدنژادبهمنیار
عباس ناظری نیکغضنفرالسلطه
سعید اویسیعبدالرضا چوبک
محمود حسینیمیجر تریور
سهیلا احمدزاده
نسرین غفاری
زری صابری
جانی بابایان
مصطفی موسائی
کریم پورزارعی
مهدی اصلی
بهمن امیری
سیروس روزبهی
فضل الله رضایی
یوسف قربانی
فرهاد خان محمدی
عنایت الله شفیعی
علی ژکان
یدالله محمدنژادتایدی
گورپال سینگ
هادی اسلامی
سریال دلیران تنگستان

سایر عوامل سریال

برخی از عوامل سریال تلویزیونی «دلیران تنگستان» عبارتند از نویسنده و کارگردان: همایون شهنواز، دستیاران کارگردان: خسرو مختاری و احمد سلیمانی، تهیه کننده: ملک ساسان ویسی، طراح صحنه: حسن مرتضوی، گریم: فرهنگ معیری، تدارکات: محمد کنی، دوبلاژ: هوشنگ لطیف پور، صدابردار موزیک متن: ایرج فهیمی، فیلمبرداران: مهرداد فخیمی – وانوش وارطانیان و فریدون قوانلو، دستیار فیلمبردار: همایون پایور، منشی صحنه: شهلا بهاری، تدوین تصویر: داوود یوسفیان.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا