روز پزشک چه روزی است | تاریخ روز پزشک ۱۴۰۲

5/5 - (1 امتیاز)
روز پزشک چه روزی است | تاریخ روز پزشک ۱۴۰۲

با نزدیک شدن به روز پزشک، ممکن است دوست باشید بدانید که این روز در تقویم سال ۱۴۰۲ چه روزی است؟ برای اطلاع از تاریخ دقیق و علت نامگذاری روز پزشک با پیک نت همراه باشید.

پزشکان سربازان کشور هستند، کسانی که در مرزها نمی جنگند، اما از جان و دل برای نجات جان و بهبود امید به زندگی تلاش می کنند و در عین حال زندگی خود را به خطر می اندازند. سهم آنها در سلامت انسان فراتر از انتظار است.

روز پزشک چه روزی است

روز پزشک در ایران یکم شهریور ماه هرسال است که به پاس تألیفات، خدمات و فعالیت های گسترده وی ابوعلی سینا در علم پزشکی و تجلیل از پزشکان نام گذاری شده است.

پزشکان نقش مهمی در زندگی و حفظ سلامت افراد جامعه دارند، بنابراین جایگاه این افراد بسیار ارزشمند و بزرگ است. به همین علت هر سال در ایران روز پزشک را به احترام زحمات پزشکان، گرامی داشته و از زحمات بی دریغ این قشر پر تلاش تقدیر می‌ شود.

علت نامگذاری

ابو علی سینا پزشک حاذق، فیلسوف و حکیم ایرانی است که در علم پزشکی مهارت زیادی داشت و خدمات بی شماری در عرصه پزشکی به جامعه بشر کرد. وی بیش از ۴۵۰ کتاب به زبان فارسی و عربی با موضوعات پزشکی- بهداشتی نوشته است. از آنجا که پزشکان شبانه روز برای حفظ سلامت جامعه بشری تلاش می‌کنند، از جایگاه مهمی در جامعه برخوردارند. بنا بر این در ایران نیز همانند بسیاری از کشورها روزی را به عنوان روز پزشک نامگذاری کرده‌اند.

این روز در تقویم شمسی مصادف با زادروز ابن سینا است و هدف از نامگذاری این روز به عنوان روز پزشک، قدردانی و تجلیل از زحمات پزشکان عرصه پزشکی و همچنین گرامیداشت خدمات ابن سینا در راستای پیشرفت علم پزشکی است.

تاریخ روز پزشک ۱۴۰۲

تاریخ دقیق روز پزشک در تقویم سال 1402 به شرح زیر است:

  • تاریخ روز پزشک امسال به تقویم شمسی: چهارشنبه، ۱ شهریور ۱۴۰۲ (۱۴۰۲/۰۶/۰۱)
  • تاریخ روز پزشک امسال به تقویم قمری: الأربعاء‬، ٦ صفر ١٤٤٥ (۱۴۴۵/۰۲/۰۶)
  • تاریخ روز پزشک امسال به تقویم میلادی: Wednesday, August 23, 2023 (2023-08-23)

حتما ببینید

زمان پخش و تکرار سریال خودرو تهران 11 از شبکه آی فیلم

زمان پخش و تکرار سریال خودرو تهران 11 از شبکه آی فیلم

سریال قدیمی و خاطره انگیز «خودرو تهران 11» برای پخش از شبکه آی فیلم فارسی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *