خمیازه کشیدن زیاد نشانه چیست؟

5/5 - (1 امتیاز)
خمیازه کشیدن زیاد نشانه چیست؟

خمیازه کشیدن یک رفتار طبیعی است که همه ما آن را تجربه کرده ایم. خمیازه کشیدن معمولاً نشانه ای از خستگی یا خواب آلودگی است، اما می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد. در برخی موارد، خمیازه کشیدن زیاد می تواند نشانه ای از یک بیماری جدی باشد. در این مقاله، به بررسی دلایل خمیازه کشیدن زیاد می پردازیم.

خمیازه یک واکنش طبیعی و بی ضرر به بی حوصلگی، خستگی یا خواب آلودگی است. خمیازه کشیدن نیز مسری است: تحقیقات نشان می دهد که 50 درصد از مردم هنگام تماشای ویدیوهای خمیازه دیگران به طور غیرارادی خمیازه می کشند.

خمیازه کشیدن زیاد نشانه چیست؟

خمیازه کشیدن زیاد می‌تواند به علت اثرات جانبی یک دارو، وضعیت جسمی خاص، مشکلات روحیه، بی خوابی و غیره باشد. علاوه بر این، خمیازه کشیدن بیش از حد می‌تواند نشانه‌ی مشکلات جسمی مانند دهیدراته شدن بدن، مشکلات قلبی، بیماری‌های ریوی و تومورهای مغزی باشد. برای تشخیص علت خمیازه کشیدن بیش از حد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. برای کاهش خمیازه کشیدن بیش از حد، می‌توانید از روش‌هایی مانند تمرینات کاهش استرس استفاده کنید.

چه زمانی خمیازه بیش از حد تلقی می شود؟

اگرچه تعداد مشخصی برای خمیازه کشیدن در روز وجود ندارد، برخی از محققان پیشنهاد می‌ کنند که خمیازه‌های معمول بیش از سه بار در عرض 15 دقیقه (زمانی که هیچ دلیل ظاهری مانند کمبود خواب یا کسالت وجود ندارد) بیش از حد تلقی شود.

خمیازه کشیدن زیاد نشانه چیست؟

خمیازه کشیدن یک فرآیند طبیعی است که باعث می شود دهان باز شود و هوای زیادی به ریه ها برسد. این عمل می تواند به تنظیم دمای مغز، افزایش هوشیاری و ارتباط اجتماعی کمک کند. اما گاهی اوقات خمیازه کشیدن بیش از حد ممکن است نشانه یک مشکل جسمی یا روحی باشد. در این مقاله به برخی از علل خمیازه کشیدن زیاد و راه های درمان آن خواهیم پرداخت.

خستگی و خواب آلودگی:

یکی از دلایل رایج خمیازه کشیدن زیاد، خستگی و خواب آلودگی است. وقتی بدن خسته و نیاز به استراحت دارد، مغز سعی می کند با خمیازه کشیدن سطح اکسیژن را در خون افزایش دهد و هورمون های محرک را ترشح کند. این کار به بیدار شدن و تمرکز بالاتر کمک می کند. اگر شخص به اندازه کافی نخوابد یا اختلالات خواب داشته باشد، مثل آپنه خواب، ممکن است در طول روز بارها خمیازه بکشد. رعایت نظم خواب، پرهیز از الکل و کافئین قبل از خواب، استفاده از دستگاه های تنفس مثبت فشار (CPAP) در صورت لزوم، و مراجعه به پزشک در صورت عدم بهبود، راه های درمان این مسئله هستند.

عوارض جانبی دارو:

برخی داروهای مصرف شده برای درمان بعضی بیماری ها، مثل داروهای ضدافسردگی، ضدانگل، ضدالتهاب، ضدتشنج و ضدپارکینسون، ممکن است باعث خمیازه کشیدن زیاد شوند. علت این پدیده ممکن است تاثیر دارو بر سطح سروتونین یا دپامین در مغز باشد. سروتونین و دپامین هورمون های مسئول حالت خوش و تحرک در بدن هستند. اگر شخص با مصرف دارو خود را ناراحت یا بی حال احساس کند، مغز سعی می کند با تولید سروتونین چاره جوئي كند كه منجر به خميازه كشيده شود. راه حل برای این مسئله، تغيير يا كاهش دارو با نظر پزشك است.

استرس و اضطراب:

استرس و اضطراب نيز مي توانند عاملي براي خميازه كشيدن شوند. استرس و اضطراب باعث افزایش هورمون کورتیزول می شوند که محرکی برای خمیازه است. همچنین استرس و اضطراب می توانند باعث تنگی نفس، کاهش اکسیژن خون و افزایش دمای مغز شوند که خمیازه را تحریک می کنند. راه های درمان استرس و اضطراب شامل مدیریت زمان، تغذیه سالم، ورزش منظم، تنفس عمیق، ماساژ، گوش دادن به موسیقی آرامش بخش، گفتگو با دوستان یا مشاور، و در صورت لزوم مصرف دارو با تجویز پزشک هستند.

خونریزی در قلب یا اطراف آن:

خمیازه کشیدن زیاد ممکن است نشانه یک خونریزی در قلب یا اطراف آن باشد. این خونریزی ممکن است به علت یک حمله قلبی، یک ضربه مغزی، یک آنوریسم، یک عفونت یا یک تروما رخ دهد. خونریزی باعث فشار بر روی عصب واگوس می شود که باعث تحریک خمیازه می شود. بعضی از علائم دیگر خونریزی قلب شامل درد سینه، تپش قلب، تنگی نفس، سرگیجه، بدحالت شدن و احساس سبک شدن سر هستند. این حالت بسیار خطرناک است و نیاز به اقدام فوری دارد.

تومور مغز:

در موارد نادر، خمیازه کشیدن زیاد ممکن است نشانه یک تومور مغز باشد. تومور مغز باعث فشار بر روی بافت های حساس مغز مثل ساقه مغز و هپوتالاموس مي شود كه منجر به خميازه كشيدن شود. بعضي از علايم ديگر تومور مغز شامل سردرد، تغيير شخصيت، ضعف در يك قسمت از بدن، كاهش حافظه، مشكلات بينايي و صحبت كردن هستند. در صورت بروز هر يك از اين علايم، بايد فورا به پزشك مراجعه كرد.

خمیازه کشیدن زیاد نشانه چیست؟

بیماری تیروئید:

اگر کم کاری تیروئید یا تیروئیدیت هاشیموتو دارید، ممکن است در ساعات بیداری احساس خواب آلودگی کنید که می تواند باعث خمیازه بیش از حد شود. کم کاری تیروئید زمانی اتفاق می افتد که غده تیروئید نتواند به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید کند. کمبود هورمون تیروئید می تواند باعث خستگی و ضعف شود.

تیروئیدیت هاشیموتو یا بیماری هاشیموتو یک بیماری خود ایمنی است. زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی با غده تیروئید تداخل پیدا کند و در نتیجه کم‌کاری تیروئید ایجاد شود. افراد مبتلا به تیروئیدیت هاشیموتو می توانند خستگی و ضربان قلب کندتر را تجربه کنند.

کم آبی بدن:

کم آبی بدن نیز می تواند باعث خمیازه کشیدن شود. وقتی بدن شما آب کافی ندارد، مغز شما سیگنال هایی را برای تحریک خمیازه ارسال می کند تا به شما کمک کند تا آب بیشتری دریافت کنید.

آلرژی:

آلرژی می تواند باعث خمیازه کشیدن شود. هنگامی که آلرژی دارید، بدن شما مواد شیمیایی تحریک کننده ای تولید می کند که می توانند باعث تورم و التهاب در بینی، گلو و سینوس ها شوند. این تورم و التهاب می تواند باعث خمیازه کشیدن شود.

مشکلات عصبی:

مشکلات عصبی می توانند باعث خمیازه کشیدن مکرر شوند. برخی از مشکلات عصبی که می توانند باعث خمیازه کشیدن شوند عبارتند از:

 • بیماری آلزایمر
 • بیماری پارکینسون
 • سکته مغزی

مشکلات تنفسی:

مشکلات تنفسی نیز می توانند باعث خمیازه کشیدن شوند. برخی از مشکلات تنفسی که می توانند باعث خمیازه کشیدن شوند عبارتند از:

 • آسم
 • برونشیت
 • آپنه خواب

علائم همراه با خمیازه کشیدن زیاد

اگر خمیازه کشیدن زیاد شما همراه با علائم دیگری مانند سردرد، سرگیجه، حالت تهوع، تنگی نفس یا گیجی باشد، باید به پزشک مراجعه کنید. این علائم می تواند نشانه ای از یک بیماری جدی باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در بیشتر موارد، خمیازه کشیدن زیاد نشانه ای از یک بیماری جدی نیست. با این حال، اگر خمیازه کشیدن زیاد شما همراه با علائم دیگری باشد، باید به پزشک مراجعه کنید. برخی از علائمی که باید به آنها توجه کنید عبارتند از:

 • خمیازه کشیدن مکرر که بیش از یک هفته طول بکشد
 • خمیازه کشیدن که همراه با علائم دیگری مانند سردرد، سرگیجه، حالت تهوع، تنگی نفس یا گیجی باشد

اگر خمیازه کشیدن زیاد شما باعث ناراحتی یا اختلال در زندگی روزمره شما شود، نیز باید به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص

برای تشخیص علت خمیازه بیش از حد، پزشک ابتدا در مورد سابقه پزشکی و علائم شما سوال می کند. در مرحله بعد، پزشک شما یک سری آزمایش را برای جمع آوری داده های اضافی برای تشخیص دقیق تر خمیازه بیش از حد انجام می دهد.

درمان خمیازه کشیدن زیاد

درمان قطع خمیازه بیش از حد به علت آن بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر خمیازه کشیدن شما به دلیل مصرف برخی داروها باشد، پزشک احتمالاً داروهای جایگزین را توصیه می کند. اگر به دلیل شرایط خواب نمی توانید خمیازه کشیدن را متوقف کنید، ممکن است پزشک استفاده از دستگاه تنفسی را در طول شب توصیه کند.

اگر سالم هستید اما همچنان اغلب خمیازه می کشید، تغییرات خاصی در سبک زندگی وجود دارد که می توانید برای کمک به شما با آنها سازگار شوید. این شامل ورزش منظم، تلاش برای کاهش استرس و البته پایبندی به یک چرخه خواب منظم است که در آن می‌ توانید هر شب 8 ساعت بخوابید.

نکاتی برای مدیریت خمیازه کشیدن زیاد

 • به اندازه کافی خوابیدن: خوابیدن 8 تا 10 ساعت در روز برای استراحت کافی بدن ضروری است. هرچه بیشتر استراحت کنید، روز بعد بدن شما احساس آرامش یا شادابی بیشتری می کند و این یک راه موثر برای مدیریت خمیازه زیاد است.
 • هیدراته بمانید: همانطور که در بالا گفته شد، کم آبی علت شایع خمیازه کشیدن مکرر است. بنابراین، در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید تا سطح هیدراتاسیون خود را در حد مطلوب نگه دارید، سلامت خود را حفظ کنید و خمیازه کشیدن را مدیریت کنید.
 • حرکت بیشتر استراحت های کوتاه کلید حفظ اندام و سلامتی شماست. علاوه بر ایجاد آرامش روانی، خستگی را کاهش می دهد، شما را در تمام طول روز پرانرژی نگه می دارد و به جلوگیری از خمیازه کشیدن مکرر کمک می کند.
 • اجتناب از کافئین و چای: یکی دیگر از راه های موثر برای جلوگیری از خمیازه کشیدن مکرر، محدود کردن مصرف قهوه یا چای است. در حالی که به طور موثر خمیازه خود را مدیریت می کنید، ممکن است به سلامت کلی شما کمک کند.

زمانی که میل به خمیازه کشیدن دارید یک لیوان آب بنوشید. این باعث می شود که این احساس فروکش کند. همچنین نوشیدن مایعات زیاد باعث می شود کمتر احساس خستگی کنید. کم آبی علت اصلی خستگی است که می تواند منجر به خمیازه کشیدن شود.

نفس عمیق بکشید و سعی کنید نفس خود را تا جایی که می توانید حبس کنید، سپس نفس خود را بیرون دهید. مطمئن شوید که تمام هوا را از ریه های خود خارج می کنید. خمیازه کشیدن ممکن است نتیجه دی اکسید کربن بیش از حد در ریه ها باشد.

این نکات ممکن است به شما در مدیریت موثرتر خمیازه کشیدن زیاد کمک کند. اگر علائم دیگری را با آن تجربه کردید، ممکن است نیاز به آزمایش داشته باشد.

نتیجه گیری

خمیازه کشیدن زیاد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در بیشتر موارد، خمیازه کشیدن زیاد نشانه ای از یک بیماری جدی نیست. با این حال، اگر خمیازه کشیدن زیاد شما همراه با علائم دیگری باشد، باید به پزشک مراجعه کنید.

پیشنهاد: جت لگ یا پرواز زدگی چیست؟

حتما ببینید

خواص گل کلم برای سلامتی: از پیشگیری از سرطان تا کاهش وزن

خواص گل کلم برای سلامتی: از پیشگیری از سرطان تا کاهش وزن

گل کلم یکی از سبزیجات چلیپایی است که سرشار از مواد مغذی و دارای خواص …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *