تاریخ روز جهانی دختر در تقویم سال ۱۴۰۲

5/5 - (1 امتیاز)
تاریخ روز جهانی دختر در تقویم سال ۱۴۰۲

تاریخ روز جهانی دختر در تقویم سال ۱۴۰۲ کی هست؟ برای اطلاع از زمان دقیق این روز به تقویم شمسی، قمری و میلادی با مجله اینترنتی پیک نت همراه باشید.

تاریخ روز جهانی دختر در تقویم سال ۱۴۰۲

روز جهانی دختر هر سال در تاریخ ۱۱ اکتبر برگزار می‌ شود. این روز در تقویم سال ۱۴۰۲ ایران برابر با روز چهارشنبه ۱۹ مهر می باشد.

  • روز جهانی دختر به تقویم شمسی:

روز جهانی دختر در سال ۱۴۰۲ به تقویم شمسی مصادف با چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۲ است.

۱۴۰۲/۰۷/۱۹

  • روز جهانی دختر به تقویم قمری:

روز جهانی دختر به تقویم قمری مصادف با ٢٥ ربيع الاول ۱۴۴۵ است.

۱۴۴۵/۰۳/۲۵

  • روز جهانی دختر به تقویم میلادی:

روز جهانی دختر به تقویم میلادی مصادف با یازدهم اکتبر ۲۰۲۳ است.

2023-10-11

علت نامگذاری

روز جهانی دختر یک روز یادبود بین‌المللی است که هر سال در ۱۱ اکتبر (۱۹ مهر) برگزار می‌شود. این روز به منظور حمایت از فرصت‌های بیشتر برای دختران و افزایش آگاهی در مورد نابرابری جنسیتی که دختران در سطح جهان به دلیل جنسیتشان با آن روبرو هستند، تعیین شده است. این نابرابری شامل مواردی مانند حق دسترسی به آموزش، تغذیه، حقوق قانونی، مراقبت‌های پزشکی، محافظت در برابر تبعیض، خشونت علیه زنان، ازدواج اجباری و کودک‌همسری است.

تاریخچه

ایده نامگذاری روز جهانی دختر ابتدا در سال ۲۰۰۳ توسط انجمن حمایت از کودکان مطرح شد و پس از هشت سال تلاش، در سال ۲۰۱۱ توسط کشور آلمان به سازمان ملل پیشنهاد شد. سازمان ملل در همان سال با قبول این پیشنهاد، ۱۱ اکتبر را به عنوان روز جهانی دختر اعلام کرد و نخستین بار در سال ۲۰۱۲ این روز جشن گرفته شد.

هدف از روز جهانی دختر

روز جهانی دختر فرصتی است برای نشان دادن موفقیت‌ها و پتانسیل‌های دختران و زنان جوان در زمینه‌های مختلف مانند سیاست، توسعه، علم، هنر و ورزش. در این روز، بسیاری از کشورها و سازمان‌های بین‌المللی با برگزاری رویدادها، کمپین‌ها، نورپردازی‌ها و فعالیت‌های مختلف به جشن و ترویج حقوق دختران می‌پردازند.

شعار سال

روز جهانی دختر هر سال با یک شعار و یک موضوع خاص همراه است که به چالش‌ها و فرصت‌های موجود برای دختران در جامعه امروز اشاره دارد.

سخن پایانی

روز جهانی دختر گام مهم و لازم در راستای تحقق برابری جنسیتی و تحولات پایدار است. با حمایت از دختران و ارائه فرصت‌های مناسب برای آن‌ها، می‌توان به بهبود شرایط زندگی خود دختران و همچنین خانواده‌ها، جوامع و کشورهایشان کمک کرد.

حتما ببینید

زمان پخش و تکرار سریال کیمیاگر از شبکه دو

زمان پخش و تکرار سریال کیمیاگر از شبکه دو

سریال جذاب «کیمیاگر» برای پخش از شبکه دو سیما در نظر گرفته شده است و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *