آشپزی

روش نگهداری موز در یخچال و جلوگیری از سیاه شدن آن

5/5 - (1 امتیاز)
روش نگهداری موز در یخچال و جلوگیری از سیاه شدن آن

موز یکی از محبوب‌ ترین میوه‌ های جهان است که خواص زیادی برای سلامتی دارد. اما یکی از چالش‌ های نگهداری این میوه خوش طعم، جلوگیری از سیاه شدن آن است. موز‌ها به دلیل حساسیت فراوان خود نسبت به اکسیژن هوا، به سرعت می‌ توانند سیاه شوند و باعث کاهش کیفیت و طعم آنها می‌ شوند. در این مقاله به بررسی روش‌ های نگهداری موز در یخچال و جلوگیری از سیاه شدن آن می‌ پردازیم.

چرا موز سیاه می‌ شود؟

موز یک محصول گرمسیری است که در دمای بالای ۱۲ درجه سانتی‌ گراد رشد می‌ کند. وقتی موز را از درخت بچینید، فرآیند تنفس آن همچنان ادامه دارد و باعث تولید اتیلن، گاز قابل احتراق، می‌ شود. اتیلن باعث شروع فرآیند پختگی و تغییر رنگ پوست و گوشت موز می‌ شود. هر چه دمای محیط بالاتر باشد، سرعت تولید اتیلن و پختگی موز هم بالاتر خواهد بود.

بعضی از عوامل دیگر هم ممکن است باعث سرعت بخشیدن به سیاه شدن موز شوند. برای مثال، نور خورشید، فشار فیزیکی، ضربه، حشرات و قارچ‌ها. همچنین، اگر چندین عدد موز را در کنار هم قرار دهید، تولید اتیلن آن‌ ها تقویت خواهد شد و باعث پختگی زودرس خواهد شد.

چگونه موز را در یخچال نگهداری کنیم؟

یخچال یک محیط ایده‌آل برای نگهداری موز‌ها است؛ اما برای جلوگیری از سیاه شدن آنها باید توصیه‌های زیر را رعایت کنید:

 • موزها را به صورت جداگانه و به دور از سایر میوه‌ها و سبزیجات نگهداری کنید. تولید و خروج ماده‌ای به نام “هورمون اتیلن” در میوه‌ها و سبزیجات باعث می‌ شود که فرایند رسیدن موزها تسریع شود.
 • موزها را در یک فضای خنک با دمای مناسب نگهداری کنید. دمای بهینه برای نگهداری موز در یخچال بین ۱۳-۱۰ درجه سانتی‌ گراد است.
 • موزها را در کیسه‌ های پلاستیکی یا کیسه‌های کاغذی قرار داده و هوای آن‌ ها را از کیسه خارج کنید. سپس کیسه را ببندید و در یخچال قرار دهید.
 • موزها را با استفاده از کاغذ یا روزنامه بپیچید و درون کیسه فریزر قرار دهید. این روش باعث عدم نفوذ اکسیژن به ساقه و پوست موزها شده و درون یخچال برای یک هفته تازه و سالم باقی می‌ مانند.
 • موزها را آویزان کنید. برای این کار می‌توانید از قلاب آویزان استفاده کنید و موزها را از قسمت دسته و ساقه آویزان کنید. سپس آن‌ها را در طبقات پایین یخچال قرار دهید. این کار از له شدگی موزها جلوگیری می‌ کند و این میوه در معرض هوای خنک قرار می‌ گیرد.
 • پوست موز را هیچگاه قبل از قرار دادن آن در یخچال جدا نکنید؛ زیرا این کار می‌ تواند باعث سریع تر شدن سیاه شدن موز شود. پوست موز محافظ طبیعی این میوه است و در برابر اثرات نامطلوب اکسیژن محافظت می‌ کند.
 • بهتر است موز‌هایی را که هنوز کاملاً رسیده نشده‌اند و در حال تغییر رنگ قرمز به رنگ زرد هستند، انتخاب کنید. این نوع موز‌ها دارای عمر طولانی‌ تری بوده و بهتر در یخچال نگهداری می‌ شوند.
 • موز را در فریزر نگه ندارید، زیرا درجه حرارت پایین‌ تر می‌ تواند باعث سیاه شدن و تغییر رنگ موزها شود.
نگهداری موز در یخچال

چه روش‌ های دیگری برای جلوگیری از سیاه شدن موز وجود دارد؟

به جز قرار دادن موز در یخچال، روش‌ های دیگری هم برای جلوگیری از سیاه شدن آن وجود دارد که در این بخش به برخی از آن‌ ها اشاره خواهیم کرد.

 • پوشاندن ساقه‌ ها: یکی از روش‌های معمول جلوگیری از سیاه شدن موز، پوشاندن ساقه‌ها با پلاستیک یا کاغذ است. این کار باعث می‌ شود که کمترین مقدار هوا و اکسیژن به سطح موز برسد و از سیاه شدن آن جلوگیری شود.
 • قرار دادن موز در کیسه پلاستیکی: می‌ توانید موز‌ها را در کیسه‌های پلاستیکی تهیه شده برای میوه‌ها قرار دهید. از جمله روش‌هایی که موثر بوده و از تماس با هوا جلوگیری کرده و موز را در وضعیت تازه‌تر نگه می‌دارد.
 • استفاده از لیمو: قبل از قرار دادن موز در یخچال، می‌توانید روی آنها چند قطره عصاره لیمو ریخته و پوست لیمو را همراه موز در یخچال قرار دهید. این کار باعث جلوگیری از سیاه شدن آن می‌شود و موز را تازه و خوش طعم نگه می‌دارد.
 • موز را خنک نگه دارید و از نور محافظت کنید: موز باید در دمای حدود 12 درجه سانتیگراد نگهداری شود، زیرا اگر خیلی گرم باشد سریعتر می رسد. اتاق تاریک بدون نور مستقیم خورشید ایده آل است.

سخن پایانی

موز یک محصول گرمسیری است که به راحتی سیاه و پوسیده می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق، روش‌های مختلفی وجود دارد که در این مقاله به برخی از آن‌ها پرداختیم. اگر با این روش‌ ها موزهایتان را در یخچال نگهداری کنید، می‌ توانید مدت زمان نگهداری و عمر مفید موزها را افزایش دهید. با این حال، باید توجه داشته باشید که موزها ممکن است با گذر زمان و به دلیل عوامل طبیعی، مانند اکسیداسیون و فرایند رسیدن به اتساق، تغییر رنگ کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا