اخبار

تاریخ سال نو میلادی 2024 به تقویم شمسی

5/5 - (1 امتیاز)
تاریخ سال نو میلادی 2024 به تقویم شمسی

سال نو بر اساس تقویم میلادی، آغاز سال جدید (اول ژانویه) است و یکی از بزرگ‌ ترین جشن‌ هاست که در کشورهای بزرگ جهان برگزار می‌ شود. آیا دوست دارید بدانید که تاریخ سال نو میلادی 2024 به تقویم شمسی کی است؟ برای اطلاع از زمان دقیق این روز با تاریخچه و آداب و رسوم آن با پیک نت همراه باشید.

سال نو میلادی یا آغاز سال جدید در یکم ژانویه هر سال اتفاق می‌ افتد و در بیشتر کشورهای دنیا جشن‌ های مختلفی در آن روز برگزار می‌ شود. این رویداد به مناسبت پایان سال قدیم و آغاز سال جدید است.

در تقویم شمسی، شروع سال نو میلادی 2024 مصادف با یکشنبه 11 دی ماه 1402 هجری خورشیدی و مصادف با 18 جمادی الثانی 1445 هجری قمری است.

تاریخ سال نو میلادی 2024 به میلادی و شمسی به شرح زیر است:

  • میلادی: 1 ژانویه 2024
  • شمسی: 11 دی 1402

این روز در بسیاری از کشورهای جهان تعطیل رسمی است. جشن سال نو فرصتی برای مردم سراسر جهان است تا پایان سال قدیم را جشن بگیرند و آغاز سال جدید را با امید و آرزوهای جدیدی آغاز کنند.

جشن سال نو میلادی، یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین جشن‌های جهان است که قدمت آن به بیش از 4000 سال پیش بازمی‌ گردد. در طول تاریخ، تمدن‌ های مختلف آغاز سال جدید را با رویدادهای نجومی یا مذهبی مرتبط می‌ کردند.

اولین جشن‌ های سال نو در تمدن‌ های باستانی

قدیمی‌ ترین جشن‌ های سال نو به تمدن‌های باستان، مانند بابل، مصر، روم و چین برمی‌ گردد. در تمدن بابل، آغاز سال جدید مصادف با اعتدال بهاری بود و با جشنی بزرگ به نام آکیتو همراه بود. در تمدن مصر، سال جدید با طغیان سالانه رود نیل آغاز می‌ شد. در تمدن روم، سال جدید در اول مارس آغاز می‌ شد و با جشنی به نام کالنداروم همراه بود. در تمدن چین، سال جدید با اولین روز ماه جدید قمری آغاز می‌شد و با جشنی به نام عید بهار همراه بود.

آغاز سال نو در تقویم‌ های مسیحی

در دوران مسیحیت، آغاز سال جدید در تقویم‌های مسیحی با تولد عیسی مسیح مرتبط شد. در تقویم ژولینی، که در سال 46 قبل از میلاد توسط ژولیوس سزار ابداع شد، سال جدید در 25 مارس آغاز می‌شد. این تقویم تا قرن 16 میلادی به عنوان تقویم رسمی کلیسای کاتولیک رومی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

در سال 1582 میلادی، پاپ گریگوری سیزدهم تقویم گریگوری را معرفی کرد. این تقویم، که اصلاح شده تقویم ژولینی بود، سال جدید را در 1 ژانویه قرار داد. این تقویم به سرعت توسط کشورهای اروپایی پذیرفته شد و امروزه در اکثر کشورهای جهان مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

تاریخ سال نو میلادی 2024

سال نو میلادی در سراسر جهان با آداب و رسوم مختلف جشن گرفته می‌ شود. هر کشور و فرهنگی سنت‌ ها و آداب خاص خود را برای جشن گرفتن سال نو دارد. در برخی کشورها، این جشن‌ها با آتش‌بازی، رقص و پایکوبی همراه است. در برخی دیگر، مردم با شرکت در مراسم مذهبی، آغاز سال جدید را جشن می‌ گیرند.

برخی از آداب و رسوم رایج دیگر در جشن‌ های سال نو میلادی عبارتند از:

  • در بسیاری از کشورها، مردم در شب سال نو لباس‌های قرمز می‌پوشند. رنگ قرمز در بسیاری از فرهنگ‌ها نماد خوش‌شانسی و شادی است.
  • در برخی کشورها، مردم در شب سال نو سکه‌های جدید را در زیر بالش خود قرار می‌دهند. این کار به این امید انجام می‌شود که سال جدیدی پر از ثروت و خوشبختی داشته باشند.
  • در برخی کشورها، مردم در شب سال نو آجیل و شیرینی می‌خورند. این کار به این امید انجام می‌شود که سال جدیدی شیرین و خوشمزه داشته باشند.

در ایران، جشن‌ های سال نو میلادی معمولاً توسط مسیحیان برگزار می‌ شود. این جشن‌ها معمولاً با دیدار اقوام و دوستان، و صرف غذاهای ویژه همراه است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا