سلامت

قرص متيل تستوسترون : موارد و نحوه مصرف با عوارض

5/5 - (1 امتیاز)
قرص متيل تستوسترون : موارد و نحوه مصرف با عوارض

قرص متیل تستوسترون برای چیست؟ متيل تستوسترون یک داروی آندروژن است که برای درمان کمبود تستوسترون در مردان استفاده می شود. تستوسترون یک هورمون جنسی مردانه است که در رشد و نمو طبیعی اندام های جنسی مردانه، ظهور خصوصیات ثانویه جنسی مردانه و عملکرد جنسی نقش دارد.

قرص متيل تستوسترون (Methyltestosterone) در مردانی که به اندازه کافی از یک ماده طبیعی به نام تستوسترون تولید نمی کنند استفاده می شود. در مردان، تستوسترون مسئول بسیاری از عملکردهای طبیعی از جمله رشد و تکامل اندام تناسلی، ماهیچه ها و استخوان ها است. همچنین به رشد طبیعی جنسی ( بلوغ ) در پسران کمک می کند. متیل تستوسترون مشابه تستوسترون طبیعی است که توسط بدن شما تولید می شود. این دارو متعلق به دسته ای از داروها به نام آندروژن است. این دارو با تأثیر بر بسیاری از سیستم های بدن عمل می کند تا بدن بتواند به طور طبیعی رشد کند و عملکرد طبیعی داشته باشد. متیل تستوسترون همچنین ممکن است در پسران نوجوان خاصی برای ایجاد بلوغ در افراد دارای بلوغ تاخیری استفاده شود. همچنین ممکن است برای درمان انواع خاصی از سرطان سینه در زنان استفاده شود.

این دارو به صورت قرص 25 میلی گرمی موجود می باشد.

 • کمبود تستوسترون در مردان: این دارو برای درمان مردانی که به دلایل مختلفی مانند هیپوگنادیسم (کمبود هورمون های جنسی)، یائسگی مردانه (آندروپوز) یا جراحی برداشت بیضه، دچار کمبود تستوسترون هستند استفاده می شود.
 • تأخیر در بلوغ در پسران: این دارو برای درمان پسران نوجوانی که دچار تأخیر در بلوغ هستند استفاده می شود.
 • سرطان پستان در زنان: این دارو برای درمان انواع خاصی از سرطان پستان در زنان استفاده می شود.

متیل تستوسترون یک آندروژن است، یعنی هورمون جنسی مردانه. این دارو پس از ورود به بدن، به گیرنده های آندروژن در سلول ها متصل می شود و باعث تحریک تولید پروتئین ها و افزایش جذب مواد معدنی می شود. این اثرات باعث رشد و نمو طبیعی بدن می شوند.

تهوع، استفراغ، سردرد، تغییر رنگ پوست، افزایش/کاهش علاقه جنسی، پوست چرب، ریزش مو و آکنه ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات ماندگار شد یا بدتر شد، فوراً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که این دارو به این دلیل تجویز شده است که پزشک شما تشخیص داده است که مزایای آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت داشتن هر گونه عوارض جانبی جدی، از جمله: تغییرات روانی/خلقتی (مانند اضطراب، افسردگی، افزایش عصبانیت)، مشکل در خواب / خروپف، علائم بیماری کبدی (مانند تهوع/استفراغی که متوقف نمی شود، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید). از دست دادن اشتها، درد معده/شکم، زردی چشم ها / پوست، ادرار تیره )، تورم دست ها/ قوزک ها /پاها، خستگی غیرعادی، ضربان قلب سریع/نامنظم.

اگر عوارض جانبی بسیار جدی دارید، از جمله: تنگی نفس/تنفس سریع، درد قفسه سینه /فک/ بازوی چپ، تعریق غیرمعمول، گیجی، سرگیجه ناگهانی/ غش، درد/تورم/گرمی در کشاله ران/ فوراً به پزشک اطلاع دهید. ساق پا، سردردهای ناگهانی/شدید، مشکل در صحبت کردن، ضعف در یک طرف بدن، تغییرات ناگهانی بینایی.

اگر مرد هستید، در صورت داشتن هر گونه عوارض جانبی جدی، از جمله: مشکل در ادرار کردن، تورم سینه ها، نعوظ های مکرر/طولانی، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. به ندرت، مردان ممکن است نعوظ دردناک یا طولانی مدت 4 ساعت یا بیشتر داشته باشند. اگر این اتفاق افتاد، مصرف این دارو را متوقف کنید و فوراً از پزشک کمک بگیرید، در غیر این صورت ممکن است مشکلات دائمی رخ دهد.

اگر زن هستید، در صورت داشتن هر گونه عوارض جانبی جدی، از جمله: عمیق شدن صدا، گرفتگی صدا، رشد موهای غیر معمول صورت/بدن، بزرگ شدن کلیتوریس، دوره های قاعدگی نامنظم، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم یک واکنش آلرژیک جدی، از جمله: بثورات پوستی، خارش / تورم (به ویژه در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی، فوراً به پزشک اطلاع دهید.

این لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر متوجه اثرات دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

قرص متيل تستوسترون برای چیست؟

این دارو را به صورت خوراکی با یا بدون غذا طبق دستور پزشک، معمولاً 1 تا 2 بار در روز مصرف کنید. دوز بر اساس وضعیت پزشکی، سطح تستوسترون خون و پاسخ به درمان است.

 • درمان جایگزین: در موارد کمبود آندروژن در آقایان: روزامه مقدار 10 تا 50 میلی گرم
 • سرطان غیر قابل جراحی پستان: روزانه مقدار 50 تا 200 میلی گرم

از این دارو به طور منظم استفاده کنید. برای کمک به یادآوری، آن را هر روز در زمان های معینی مصرف کنید.

استفاده نادرست از تستوسترون یا محصولات مشابه تستوسترون می تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند.

دوز خود را افزایش ندهید یا از این دارو بیشتر یا بیشتر از زمان تجویز شده استفاده نکنید.

قرص متیل تستوسترون می تواند با برخی داروهای دیگر تداخل داشته باشد، از جمله:

 • داروهای ضد بارداری خوراکی
 • داروهای ضد قند خون
 • داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs)
 • داروهای ضد تشنج

این دارو ممکن است با برخی از آزمایش‌های آزمایشگاهی (مانند تست‌های عملکرد تیروئید ) تداخل داشته باشد و احتمالاً باعث نتایج آزمایش نادرست شود. 

قبل از استفاده از متیل تستوسترون، اگر به آن حساسیت دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. یا اگر آلرژی دیگری دارید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود.

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید، به ویژه در موارد: 

 • سرطان (مانند سرطان سینه در مردان، سرطان پروستات )
 •  لخته شدن خون (مانند پا، ریه )
 •  بیماری قلبی (مانند نارسایی قلبی، درد قفسه سینه، حمله قلبی )
 •  سکته مغزی
 • مشکلات کبدی
 • مشکلات کلیوی
 • عدم تعادل مواد معدنی خاص ( سطح کلسیم خون بالا )
 •  کلسترول بالا
 •  فشار خون بالا
 • بزرگ شدن پروستات
 • مشکلات تنفسی (مانند آپنه خواب، بیماری مزمن انسدادی ریه – COPD )
 •  دیابت

اگر دیابت دارید، این محصول ممکن است قند خون شما را کاهش دهد. قند خون خود را به طور منظم طبق دستور بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. اگر علائم قند خون پایین مانند تعریق ناگهانی، لرزش، ضربان قلب سریع، گرسنگی، تاری دید، سرگیجه، یا سوزن سوزن شدن دست ها و پاها را دارید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک ممکن است نیاز به تنظیم داروهای دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی شما داشته باشد.

قبل از انجام عمل جراحی، در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه مشکلات پروستات / کبد، تورم بازوها / پاها حساس تر باشند.

کودکان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو حساس تر باشند. در کودکان، ممکن است بر رشد استخوان تأثیر بگذارد. قد کودک خود را به طور دوره ای کنترل کنید.

این دارو می تواند بر باروری در مردان تأثیر بگذارد.

این دارو در دوران بارداری نباید مصرف شود. ممکن است به نوزاد متولد نشده آسیب برساند. در مورد استفاده از اشکال قابل اعتماد کنترل بارداری (مانند کاندوم، قرص های ضد بارداری ) با پزشک خود صحبت کنید. اگر باردار شدید یا فکر می کنید ممکن است باردار باشید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. ممکن است بر تولید شیر تأثیر بگذارد و ممکن است به نوزاد شیرخوار آسیب برساند. در حین مصرف این دارو شیردهی توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

پیشنهاد: بیماری پروانه ای چیست و علت و علائم آن

قرص متیل تستوسترون باید در دمای اتاق (25 درجه سانتیگراد) و دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

قرص متیل تستوسترون یک داروی آندروژن است که برای درمان کمبود تستوسترون در مردان استفاده می شود. این دارو می تواند عوارض جانبی مختلفی داشته باشد، بنابراین باید با احتیاط مصرف شود.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا