کلیندامایسین برای چیست؟ + نحوه مصرف و عوارض جانبی

دوست عزیز، لطفا از ما حمایت کنید

کلیندامایسین برای چیست؟ + نحوه مصرف و عوارض جانبی

کلیندامایسین (Clindamycin) آنتی‌ بیوتیکی است که برای درمان عفونت‌های جدی باکتریایی تجویز می‌شود و  به صورت‌های کپسول خوراکی، تزریقی، ژل موضعی موجود است.

در این مقاله، موارد استفاده، اشکال، مقدار، نحوه مصرف و عوارض جانبی داروی کلیندامایسین را مرور می کنیم.

کلیندامایسین چیست؟

کلیندامایسین آنتی‌ بیوتیکی است که برای درمان عفونت‌های جدی باکتریایی تجویز می‌شود. این دارو برای درمان عفونت‌های مفاصل و استخوان (مانند استئومیلیت) و عفونت شکم مفید است. همچنین از کلیندامایسین برای درمان عفونت دندان (در صورتی که دیگر داروها برای درمان عفونت مؤثر نبوده‌اند) استفاده می‌شود. آنتی‌بیوتیک کلیندامایسین، با توقف رشد و تکثیر باکتری، کار خود را اعمال می‌کند.

کلیندامایسین موضعی یک درمان رایج برای آکنه و عفونت های باکتریایی در مهبل است. پزشکان از کلیندامایسین برای درمان عفونت در افرادی که آلرژی به پنی سیلین دارند استفاده می کنند. کلیندامایسین برای همه مناسب نیست و می تواند طیف وسیعی از عوارض جانبی جدی ایجاد کند.

قبل از مصرف کلیندامایسین

کلیندامایسین می تواند باعث اسهال شود که ممکن است شدید باشد یا منجر به مشکلات جدی روده برای انسان شود. اگر اسهال آبکی یا خونریزی دارید، استفاده از این دارو را قطع کنید و به پزشک خود اطلاع دهید.

قبل از استفاده از کلیندامایسین، در صورت بروز بیماری کلیوی ، بیماری کبد ، اختلال روده مانند کولیت یا بیماری کرون یا سابقه آسم، اگزما یا واکنش آلرژیک پوست به پزشک خود بگویید.

در صورت حساسیت به کلیندامایسین یا لینکومایسین نباید از این دارو استفاده کنید.

مقدار و نحوه مصرف دارو

کلیندامایسین را دقیقاً طبق تجویز پزشک مصرف کنید. تمام دستورالعمل های موجود در برچسب نسخه خود را مطالعه کنید و تمام راهنماهای دارویی یا برگه دستورالعمل ها را بخوانید. از دارو دقیقاً مطابق دستورالعمل استفاده کنید.

خوراکی:

بزرگسالان: مقدار مصرف کلیندامایسین به صورت خوراکی، ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلی گرم هر ۶ ساعت و در عفونت های شدید تا ۴۵۰ میلی گرم هر ۶ ساعت است. کودکان: مقدار مصرف کلیندامایسین به صورت خوراکی، در کودکان ۳ تا ۶ میلی گرمهر ۶ ساعت است.

تزریقی:

بزرگسالان: مقدار مصرف کلیندامایسین به صورت تزریق عضلانی یا انفوزیون وریدی، ۰٫۶-۲٫۷/g/day در ۲ تا ۴ نوبت است که این مقدار در عفونت های مخاطره آمیز تاg/day 4.8 نیز افزایش می یابد. مقادیر مصرف در یک نوبت بیش از ۶۰۰ میلی گرم باید فقط از راه انفوزیون وریدی تزریق شوند که دراین صورت نیز مقدار مصرف نباید از ۲٫۱ گرم تجاوز کند.

کودکان: مقدار مصرف این دارو به صورت تزریق عضلانی یا وریدی در کودکان با سن بیش از یک ماه، ۱۵ تا ۴۰ mg/kg/da در ۳ تا ۴ نوبت است. که این مقدار در عفونت های شدید تا ۳۰۰ mg/day بدون در نظر گرفتن وزن بیمار ممکن است افزایش یابد.

پماد کیندامایسین

پماد و شیاف واژینال کلیندامایسین

کلیندامایسین موضعی می تواند عفونت های باکتریایی در واژن را درمان کند.

کرم همراه با اپلیکاتور است. مقداری از پماد را که تقریباً 100 میلی گرم کلیندامایسین است، یک بار در روز در زمان خواب به مدت 3 یا 7 شب متوالی استفاده کنید.

کرم واژینال کلوسین برای استفاده در خانم های باردار در سه ماهه دوم و سوم بی خطر است. یک زن باردار 7 روز به درمان نیاز دارد.

زنان باردار نباید از شیافهای واژن کلیندامایسین استفاده کنند. محققان هنوز ایمنی شیاف در دوران بارداری را تأیید نکرده اند.

برای استفاده از شیاف ، یک قرص شیاف، معادل 100 میلی گرم کلیندامایسین را وارد کنید، یک بار در روز در زمان خواب به مدت سه شب متوالی.

افرادی که سابقه کولیت دارند نباید از کرم های کلیندامایسین یا شیاف استفاده کنند.

عوارض جانبی کلیندامایسین

هر دارو به موازات اثر درمانی مطلوب ممکن است باعث بروز برخی عوارض جانبی ناخواسته نیز شود. اگرچه همه‌ی این عوارض در یک فرد دیده نمی‌شود. در صورت مصرف این دارو و بروز هر یک از عوارض زیر با پزشک مشورت نمایید:

یکی از رایج ترین عوارض جانبی اکثر آنتی بیوتیک ها اسهال است. بعضی اوقات افراد هنگام مصرف کلیندامایسین ، اسهال شدید را تجربه می کنند.

 • داروهای آنتی بیوتیک می توانند باعث اسهال شوند که ممکن است نشانه عفونت جدید باشد.
 • اگر اسهال دارید که آبکی یا خون آلود است، استفاده از کلیندامایسین را متوقف کنید و با پزشک خود مشورت بکنید.
 • از داروهای ضد اسهال استفاده نکنید مگر اینکه پزشک به شما بگوید.

سایر عوارض جانبی احتمالی کلیندامایسین خوراکی یا تزریقی شامل موارد زیر است:

 • درد شکم
 • سوزش مری
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • واکنش پوستی آلرژیک
 • واکنشهای آلرژیک شدید
 • التهاب واژن
 • تجمع مایع در زیر پوست
 • مانع عملکرد کبد می شود
 • مانع عملکرد کلیه می شود
 • اختلالات خون

افرادی که از محلول کلیندامایسین یا لوسیون برای آکنه استفاده می کنند، ممکن است عوارض جانبی مربوط به پوست را گزارش کنند، از جمله:

 • خشکی
 • قرمزی
 • احساس سوزش
 • لایه برداری
 • خارش

افراد به ندرت پس از استفاده کلیندامایسین موضعی، اسهال یا کولیت را تجربه می کنند. با این حال ، برخی از مردم اختلالات شکمی را گزارش کرده اند.

شیاف های کلیندامایسین و کرم واژن ممکن است باعث عوارض جانبی مشابه فرم های خوراکی یا تزریقی شوند.

به ندرت ممکن است فرد از استفاده از یک محصول کلیندامایسین واژینال به کولیت مبتلا شود.

سایر عوارض جانبی استفاده از شیافهای کلیندامایسین یا کرم واژن شامل موارد زیر است:

 • عفونتهای قارچی واژن
 • التهاب واژن
 • اختلالات مهبل یا واژن
 • درد واژن

تداخل دارویی

سایر داروها ممکن است با این دارو، از جمله داروهای بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی در تضاد باشند. در مورد تمام داروهای مورد استفاده در حال حاضر و هر دارویی که شروع کرده اید یا استفاده از آن را متوقف کرده است، به پزشک خود اطلاع دهید.

 • کلیندامایسین اثر داروهای شل‌کننده عضلانی غیر دپولاریزان را افزایش می‌دهد.
 • این دارو نسبت به اثرات داروهای نئوستیگمین و پیریدوستگمین اثر آنتاگونیستی دارد.
 • مصرف همزمان این دارو  با اریترومایسین و کلرامفنیکل توصیه نمی‌شود.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی

مطالعات کافی و کنترل شده ای در خصوص مصرف این دارو در حاملگی و شیردهی وجود ندارد و تنها در مواقع ضروری و زیر نظر پزشک مجاز می باشد.

Clindamycin به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است عوارض جانبی در کودک شیرده ایجاد کند.

اگر در حین مصرف این دارو به فرزند خود  شیر می دهید، و اگر کودک شما  قرمزی یا لکه های سفید در دهان یا گلو ، ناراحتی معده یا اسهال آبکی یا خون آلود دارد، به پزشک مراجعه شود.

تزریق کلیندامایسین ممکن است حاوی ماده ای باشد که می تواند عوارض جانبی جدی یا مرگ در نوزادان ایجاد کند.

قبل از مصرف این دارو، در صورت شیردهی به پزشک اطلاع دهید.

هنگام مصرف حتما به تاریخ انقضای محصول دقت نمایید. داروهای تاریخ مصرف گذشته می توانند اثرات و عوارض نامشخصی در بدن داشته باشند.

 به یاد داشته باشید، کلیندامایسین و تمام داروهای دیگر را در دسترس کودکان قرار ندهید.

توجه: این مطلب از بخش سلامت سایت فقط برای اطلاعات عمومی بوده و استفاده از آن برای خوددرمانی و یا قطع مصرف دارو مجاز نیست و شما باید به تجویز پزشک متخصص عمل کنید.

منبع: drugs / medicalnewstoday

پیشنهاد: قرص فلوکستین برای چیست؟

حتما ببینید

خواص گل کلم برای سلامتی: از پیشگیری از سرطان تا کاهش وزن

خواص گل کلم برای سلامتی: از پیشگیری از سرطان تا کاهش وزن

گل کلم یکی از سبزیجات چلیپایی است که سرشار از مواد مغذی و دارای خواص …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *