عید مبعث ۱۴۰۰ چه روزی و چند شنبه است

3.5/5 - (2 امتیاز)

عید مبعث ۱۴۰۰ چه روزی و چند شنبه است

عید مبعث ۱۴۰۰ در تقویم کشور عزیزمان ایران چه روزی و چند شنبه است؟

یکی از اعیاد بزرگ مسلمانان عید مبعث است، روزی که برای اولین بار نخستین آیات الهی بر رسول مهربانی پیامبر اکرم (ص) در غار حرا نازل شد.

این روز به برگزیده شدن حضرت محمد(ص) به پیامبری و آغاز رسالت او اشاره دارد که بنابر مشهور، در ۲۷ رجب سال چهلم عام الفیل روی داده است.

از این‌ رو در فرهنگ شیعی ۲۷ ماه رجب، به عنوان «عید مبعث» گرامی داشته می‌شود.

بعثت پیامبر سرآغاز دین اسلام و مقدمه برچیدن شدن بت‌ پرستی از حجاز بود.

عید مبعث ۱۴۰۰ چه روزی و چند شنبه است

۲۷ رجب سال ۱۳ پیش از هجرت، هنوز زمانی که حضرت محمد (ص) در شهر مکه سکونت داشتند، ایشان از جانب پروردگار الهی به رسالت پیامبری  مبعوث شدند.

در این زمان پیامبر اکرم (ص) چهل سال سن داشتند و در راه رسیدن به سعادت، آگاهی و هدایت مردم رنج و تلاش‌ های بسیاری را پشت سر گذاشته بودند.

پس از وحی الهی جبرئیل، نزول آیات الهی و مبعوث شدن پیامبر (ص) آنچه بسیار حائز اهمیت بود، اهداف بعثت پیامبر (ص) است.

اهدافی مانند؛ دعوت به یکتا پرستی، قیام به برپایی عدالت، مبارزه با جهل و خرافه پرستی، تقویت و ارتقای سطح اندیشه و تفکر، برداشتن اختلافات از میان مردم و تلاوت آیات و احکام الهیبرای مردم که رسول اکرم (ص) به عنوان خاتم الانبیاء بر دوش داشتند.

غار حرا یکی از کوه‌های اطراف شهر مکه است که پیامبر (ص) وقت‌های زیادی برای عبادت به آنجا می‌رفتند و با خداوند نجوا می‌کردند و در همان غار هم به پیامبری مبعوث شدند.

در آن دوران مردم زیادی به بت پرستی و یا دیگر ادیان مشغول بودند، به همین منظور خداوند به واسطه حضرت محمد (ص) مردم جاهل را به خداپرستی دعوت کرد.

به همین منظور، پس از دعوت حضرت رسول اکرم (ص) از مردم به خدا پرستی، از بین خویشاوندان و نزدیکانشان حضرت امیرالمومنین (ع) و حضرت خدیجه (س) به خداوند ایمان آوردند و دین خداپرستی ترویج پیدا کرد.

تاریخ روز مبعث

روز مبعث در کشورمون ایران، ۲۷ ماه رجب است.

به علت قمری بودن این تاریخ در ایران روز مبعث تاریخ هجری شمسی ثابتی ندارد و هر ساله این روز در تقویم شمسی ما در حال گردش است.

تاریخ دقیق روز مبعث به تقویم شمسی، قمری و میلادی به شرح زیر است:

  • شمسی:

سه شنبه، ۱۰ اسفند ۱۴۰۰

۱۴۰۰/۱۲/۱۰

  • میلادی:

Tuesday, 1 March 2022

2022/03/01

  • قمری:

الثلاثاء، ٢٧ رجب ١٤٤٣

۱۴۴۳/۰۷/۲۷

این روز در تقویم کشورمان تعطیل رسمی می باشد.

منبع: YJC.NEWS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.